Kritikák


Ki is az a Morgenstern?
A 7ora7.hu kritikája a Morgenstern haláláról

A k2 társulatnak volt apropója, és a csapat érezhetően egy irányba húz, mert a megfoghatatlan és elérhetetlen hatalom per pillanat az ő jövőbeni szakmájukat is igen komolyan sújtja. Az eddigi gyakorlat főleg az volt, hogy enélkül a hatalom nélkül nem lehet színházat csinálni. De lehet.

Tovább a cikkhez >>

"Példás egységben"
Fehér Elephánt a Morgenstern haláláról

A bombameglepetés  Sziszüphosz után, immár harmadik darabbal jelentkezik a  Kaposvári Egyetem III.-os színművész osztályának hiperkreatív író-rendező párosa. Kafka Kastély-ába már sokaknak beletört a bicskája, a k2 néven máris nevet szerzett együttes azonban revelatív előadással rukkolt ki.

Tovább a cikkhez >>

Névjegyletétel a Kastélyban
A Morgenstern haláláról a Szemvidítófű.hu-n

Mesejáték az esthajnalcsillaghoz derengett, ahogy fagyos Télapó-éjjel a bemutatóról hazabeszélgetve buszoztunk aludni. 

Mert valóban: az első pillanattól kezdve az utolsóig (bár nyilván nem mindig) mesebiztonságban, annak takarómelegében, megélhető és megálmodható varázsában érezhettük magunkat. Azonnal rá- és kiismerhető, sokszorolvasott, sokatlátott, állandósult szereplők, példa- és mesebeszéd-barát sablonhelyzetek, többször ijesztő, olykor sírós-pityogós, végig gyerekesen szexuálfantáziáló, ám humorban, gegekben mindig feldolgozott és bemunkált várt-váratlan találkozások visznek és vezetnek hősünk újabb és újabb kalandjaiba. 



Egy adag Ormitha Macarounada rendel!
A Kulturprojekt.hu az Ételliftről

Meddig terjedhet az engedelmesség? Létezik-e valódi lázadás a hatalom ellen, vagy csak visszatérő fellángolások szakítják meg az uralom hierarchiáját, amit aztán a függőség gyorsan visszaállít? Számtalan ehhez hasonló – sőt, akár jóval mélyebb – kérdést vet fel a darab, amelyekre nem célja, hogy választ adjon. Ilyés Lénárd és Formanek Csaba letisztult, átgondolt és hatásos játéka remek közeget teremt, hogy mindenki feltegye a maga kérdéseit, és talán átértékelje a rendeléseket a saját, belső Ételliftjében.

Tovább a cikkhez >>

Aktra hív a képiség 
Hodászi Ádám kritikája a Tolvajnőkről

"A történet utáni (poszt-dramatikus) színház kis történésdarabokat rak egymás mellé, melyek között több a visszatérő elem. Mind az öt lány szembenéz önmagával, és ez a szembenézés harc, ami után valami másik minőség következik. Így lehet a végén meginni a teát, befejezni a játékot, örökre."

http://www.szin-jatekos.hu/book/22-folyoirat-20121030/2-szin-jatekos-folyoirat.html (32-34. oldal)

DON QUIJOTE KALANDJAI UTÁN DON QUIJOTE LÁZÁLMAI
Regős János írása a Játékosban


"A Radikális Szabadidő Színháznál már eleve egy depressziós Don Quijote-t látunk, aki magába merülve álldogál a bárpult előtt, próbálja beindítani leszedált jobbik énjét, de csak mániás kitörésekre képes. Személyisége – ellentétben a saját világából soha ki nem lépő, 98-as Don Quijote -val – egyértelműen a skizofrénia jeleit mutatja, hiszen hol Attilaként közlekedik a világban, hol pedig mániákó-depressziós Don Quijoteként. Úgymond, rátör a depressziós Don Quijote-ség. Szinte minden előjel nélkül veti bele magát az igazságosztás küzdelmeibe. Formanek Csaba, igen pontosan, a kor sötét erőit megtestesítő PÉNZ elpusztításában jelöli ki e kedélybeteg Don Quijote lovagi feladatát."
Tovább a cikkez >>


SVEJK.HU 
http://www.kulturprojekt.hu/svejk-hu/

"Csák György, aki a címszerepet megformálta és a rendezésért is felelt, kiváló munkát végzett. A svejkség génjeit sikeresen örökítette át egy félelmetesen mai, élettel, drámával és éles világlátással teli, szórakoztató darabban. Kihagyhatatlan színházi élmény a Malomudvarban." Tovább a cikkhez >>

AMÍG ELJÖN A BŐRÖNDÖS ASSZONY
http://7ora7.hu/programok/svejk-hu/nezopont

"Nem hibátlan, a premieren még kiforróban lévő, de korántsem érdektelen előadást láthat, aki ellátogat a Malomudvarba. Ráadásul olyat, amiről az előadás után telő napok szép sorban lekoptatják az emlékezetbeli göcsörtöket, egyre nagyobb teret adva a jól eltalált, humoros vagy éppen szomorú részleteknek és egy szerethető előadás összképének." Tovább a cikkhez >>



BOLYONGÁS A BAKELITBEN
Zappe László kritikája a Don Quijote lázálmairól a Budapest magazinban

"Formanek Csaba rendező nemcsak sasszemmel fedezte föl az érdekes zugokat, de pontosan odaillő jelenetekről is gondoskodik, miközben abszurditásában is összefüggő, logikus történetet bont ki." Tovább a cikkhez >>




TANULNI MÉG! - II. rész

"...ebben az időben, időpatakokban nem látunk egy csepp színjátszást, figuraépítést, karaktermozgatást. A valóságot látjuk, az ember lelkét alkotó molekulákat, atomokat, látszik a kovalens kötés; elektron, proton, neutron, kvark, gluon. Egy mókamester mondja: részecskefizikai színház."

Hodászi Ádám a Talált tárgy 2.-ről
http://www.szin-jatekos.hu/book/19-folyoirat-20120830/2-szin-jatekos-folyoirat.html



TANULNI MÉG!

"Simon Attila Alceste-je a mi korunk hőse (antihőse?), ezt talán nem írta egyik dicsérő kritika sem, pedig, ha továbbgondolták volna a szerzők, látnák, hogy így van. Neurotikus, szorongó, önmagát a munkájában meglelő ember. Érdekes szín ez Alceste-ről. Diákcsínyként rajzszögnek a tanárnő székére, mondjuk így: odatehetőnek érzem Gothár Péter Gálffi Lászlóval megmutatott kiábrándult értelmiségi, és Zsámbéki Gábor Fekete Ernővel megmutatott két lábbal a földön álló, dühöngő Alceste képe mellé."

Hodászi Ádám a Mizantrópról
http://www.szin-jatekos.hu/jatekos/fesztivalok/lattuk-ajanljuk/tanulni-meg-hodaszi-adam-a-kispesti-liliomrol-es-a-radikalis-mizantroprol.html


"MINDENT, MI NEM ENNIVALÓ..."

Ez a tömzsi, látszatra jelentéktelen külsejű melós-színész, pofátlan vigyorral közli, hogy jó helyen vagyok a finom, jobb napokat idéző, krémszínű kiskosztümömben, itt, ebben a se nem raktár-, se nem színházteremben pénteken este nyolc óra tízkor, ide illek, akárcsak ő, EZ a hazám, és még csak nem is sajnálhatom magam e nyilvánvalóan méltatlan helyzetért.

A Tiszatáj Online Szűcs Lajos versszínházáról
http://tiszatajonline.hu/?p=6932


SZEXI ABSZURD

"Az amatőr társulat különbségét a profi színházakhoz képest legerősebben a színészi játék kapcsán lehet érzékelni, de a fiatalok lelkesedése, akarása át tud lendíteni azon, hogy néhányszor túljátszanak egy-egy jelenetet, vagy a kevésbé kidolgozott részeknél esetenként átlépnek szövegmondásba. A lelkesedés nem minden, mégis olyan többlet, ami sok-sok profi előadásból annyira hiányzik."

7ora7.hu A kopasz énekesnőről
http://7ora7.hu/programok/a-kopasz-enekesno/nezopont


EGY TALPALATNYI FÖLDÉRT EGEREK ÉS EMBEREK A MALOMUDVAR SZÍNPADÁN

"Válik István rendezésében ez a mára már távolba vesző Amerika-kép teljesen elvész, és helyét egy minimalista, szinte díszlet nélküli tér váltja fel. A rendező tehát a könyvvel (és egyébként a ’92-es filmmel) ellentétben nem a környezet és a szereplők kontrasztjára helyezi a hangsúlyt, nála a külső táj éppen megfelel a figurák kiüresedettségének."

Gépnarancs.hu az Egerek és emberekről
http://gepnarancs.hu/2012/05/egy-talpalatnyi-foldert-egerek-es-emberek-a-malomudvar-szinpadan/


TALÁN EGYSZER HOZ REMÉNYT A GYŰLÖLET, AMI BENNEM ÉL

"A Radikális Szabadidő Színház Mizantrópja olyan előadásra sikeredett, amiben kivétel nélkül minden színész magáévá tette szerepét. Mintha rájuk öltötték volna, úgy mozogtak Alceste kopott szoba-színpadának terében, úgy testesítették meg a fűtől mosolygó haverokat és a buliban olvasó bölcsészlányt, ahogyan azokat mi is ismerjük. Minden szereplő néző és minden néző szereplő – színház az egész világ."

Gépnarancs.hu a Mizantrópról
http://gepnarancs.hu/2012/03/talan-egyszer-hoz-remenyt-a-gyulolet-ami-bennem-el-mizantrop/


ŐK MEGTALÁLTÁK, ÉN ELVESZTETTEM

"A híres-hírhedt Tandori-kötetre rájátszó Talált tárgy címet kapó színházi workshop próbára teszi a nézőt. Végtelenül intim miniuniverzumaival a szereplők lelke kerül premier plánba, bizarr élmény az első sorból, kérdések tömkelege belülről."

Gépnarancs.hu a Talált tárgyról
http://gepnarancs.hu/2012/03/ok-megtalaltak-en-elvesztettem/


A LEGÚJABB, LEGTELJESEBB OBERON

"Az Oberon világai-sorozat egy rendkívül koncentrált, lelkes és érzékeny társulat alkotásaivá nőtte ki magát. Az alapul vett Shakespeare-darabot dolgozták át közös workshopok és bemutatók alkalmával, emberi, művészi és műfaji határokat feszegetve."

Gépnarancs.hu az Oberon világai 8.-ról
http://gepnarancs.hu/2012/04/a-legujabb-legteljesebb-oberon/



CSABERON VILÁGAI NYOLC, AVAGY AZ ESZTÉTIKA CSILLOGÁSA

"A színészek játéka, a világítás, a zenék harmóniája teljesen elemelte a nézőket, és bár nagyon is valóságos problémákat jelenítettek meg – pénz, pénztelenség, magány, kicsinyesség, kilátástalanság, kulturálatlanság, üresség... - mégis az lehetett az érzésünk, hogy mindezek valamiféle nagyon távoli, és számunkra nem ismert, megfoghatatlan dolgok."

A Szin-jatekos.hu az Oberon világai 8.-ról
http://www.szin-jatekos.hu/jatekos/lattuk-ajanljuk/csaberon-vilagai-nyolc-avagy-az-esztetika-csillogasa.html

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése